Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

  • Anasayfa
  • Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Her türlü diş ağrısının en kesin çözümü, mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine görünmektir. Ancak hemen, örneğin gece yarısında bir diş ağrısı hissettiğinizde ve diş hekiminize hemen gidemediğinizde, Ne yapasanız Diş Ağrısına İyi Gelir, onu inceleyeceğiz. Diş Hekiminize hemen gidemediğiniz süreç içerisinde, bir miktar rahatsızlığa katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları, dişçi randevunuzu beklerken diş ağrısını en aza indirmenize yardımcı olmak adına Diş Ağrısına Ne İyi Gelir sorusuna pratik çözümler sunacaktır.

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Diş Ağrısı anlık olarak yaşam kalitenizi aşağılara çekebilir. Peki Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Bir numaralı hedefiniz diş ağrısını olabildiğince çabuk ortadan kaldırmak olsa da önce olası nedeni göz önünde bulundurmalısınız. Vücudumuz ağrı hissettiğinde, beynimize bir şeylerin doğru olmadığını söyleyen uyarı sinyalleri gönderir. Ağız ağrınız varsa, genellikle mümkün olan en kısa sürede ele alınması gereken bir sorununuz olduğunun işaretidir. Bu yazımızda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? sorusunu irdeleyeceğiz.

Ağız ağrısına diş çürüğü, hasarlı bir dolgu, diş kırığı, enfekte diş etleri veya diş apsesi gibi çeşitli ciddi sorunlar neden olabilir. Bu problemler meydana geldiğinde, hızlı tedavi uygulanmaz ise ciddi komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Peki bu durumda oluşacak Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Bu komplikasyonlar dişin ve destekleyici kemiğin kaybını içerebilir. Bazı durumlarda, bakteriyel enfeksiyonlar vücudun diğer bölgelerine de yayılarak hastaneye yatmaya veya daha kötüye gidebilir. Bu nedenlerden dolayı, aşağıdaki apseli diş belirtilerinden herhangi birini gösteriyorsanız acil tedaviye başvurmanız önemlidir:

Kırmızı, şiş diş etleri,

Diş Ağrısından kaynaklanan şiddetli Ateş,

Ağızda şişmiş, kırmızı bir yumru,

Diş Etlerinden çıkan kan veya irin,

Zonklayan diş ağrısı,

Ağızda hoş olmayan veya tuzlu bir tat,

Şişmiş yüz veya çene,

Kırık veya ciddi şekilde yontulmuş diş,

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, hemen diş hekimlerimizden birini arayın.

Diş Ağrısının Giderilmesi

Diş Ağrınızın nedeni ne olursa olsun, değerlendirmesi ve Giderilmesi için en yakın diş hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir. Bununla birlikte, diş ağrınızın bir boşluk veya küçük bir kırıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bir profesyonel görene kadar ağrıyı en aza indirmek için aşağıdaki stratejileri kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Geçici bir diş ağrısı ilacı için çaresiz misiniz? Diş ağrınız altta yatan ciddi bir sorundan kaynaklanmıyorsa veya yaklaşan bir diş hekimi randevusunu bekliyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlar, soğuk kompresler ve diğer evde tedavilerle diş ağrısından kurtulabilirsiniz. Diş Ağrısı Nasıl Giderilir? Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sorularının cevabını bulabilmek ve evde uygulayabileceğiniz tedavileri incelemek için okumaya devam edin.

Diş Ağrısı için Evde Neler Yapılabilir?

soğuk kompres

1. Soğuk kompres uygulayın.

Genel olarak, diş ağrısını durdurmanın veya azaltmanın iki yolu vardır. İlki, iltihabı azaltmayı içerirken, ikincisi, diş ağrısından kaynaklı beyne giden sinyalleri kesmeye odaklanır. Her defasında 20 dakika boyunca yüzünüzün ağrıyan yanına soğuk bir paket veya dondurulmuş sebze torbası uygulayarak Soğuk kompres uygulayın ve bu şekilde ilk hedefe ulaşın. Tampon olarak bir parça bez kullandığınızdan emin olun, böylece yanlışlıkla cildinize zarar vermezsiniz. Bu, ağrıyı körelterek ve şişliği azaltarak rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorunuza ilk cevabımızdır.

2. Bir iltihap önleyici ilaç kullanın.

Ayrıca, herhangi bir alerjik reaksiyonunuz yoksa, telefonla bile olsa doktorunuza danışarak, ibuprofen gibi Bir İltihap Önleyici İlaç Kullanın şişlik ve ağrı sinyallerini azaltabilirsiniz. İbuprofen alırsanız, ürün etiketine göre ilacı birkaç saatte bir almaya devam etmeye çalışın. Hemen bir rahatlama hissettiğinizde veya ağrı ve iltihabın inmesi durdurmaktan iltihap önleyici ilacı kullanmayı bırakmayın. Belirtilen zaman aralıkları ile bir süre daha almaya devam edin. İbuprofeniniz yoksa bunun yerine asetaminofen alabilirsiniz; bununla birlikte, bu ağrının dinmesine yardımcı olurken, anti-inflamatuar bir ilaç değildir. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorunuza bir başka cevap evinizde varsa iltihap önleyici bir ilaç kullanmaktır.

tuzlu su ile gargara

3. Tuzlu su ile gargara yapın.

Soğuk algınlığı paketleri ve reçetesiz satılan ilaçlara ek olarak, başka Ne yapabilirsiniz? Diş ağrısını durdurmanın bazı doğal yolları vardır. Ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalayarak Tuzlu su ile gargara yapın bu şekilde enfeksiyonları temizleyebilir ve ağrıyı geçici olarak hafifletebilirsiniz. Diş ağrısını tuzlu suyla tedavi etmek ayrıca ağızdaki yaraları iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Durulama sırasında tuzlu su yutmamaya dikkat edin. Tuzlu su ile gargara Diş Ağrısına İyi Gelir.

4. Sıcak su torbası kullanın.

Sıcak su torbası kullanın. Çenenizin ağrıyan yanına sıcak su torbasını uygulayarak rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Sıcak su torbanız yoksa, temiz bir çorabı pirinçle doldurup bir ucunu bağlayarak yapabilirsiniz. Ardından pirinç dolgulu çorabı mikrodalgaya koyun ve birkaç dakika ısıtın. Paketten gelen ısı, ağzınızdan beyninize giden ağrı sinyallerini kesmeye yardımcı olacak ve Diş Ağrısına İyi Gelecektir.

akümpressür

5. Akupressürü deneyin.

Bazı araştırmalar, akupresin, yanı vücudun belirli noktalarına parmaklarınızla baskı uygulamanın, vücudun endorfin salgılamasına neden olacağı için, diş ağrısını azaltabileceğini göstermektedir. Bu noktalardan en bilineni baş parmağınız ve işaret parmağınızın arasındaki bölümdür. Vücutta ağız rahatsızlığı ile ilişkili olduğuna inanılan belirli kilit noktalar vardır. Akupressürü deneyin. Akupresürü denemek isterseniz, bu alanlar hakkında daha fazla bilgi için saygın internet kaynaklarını araştırmayı düşünün.

6. Nane çayı poşetleri kullanın.

Genellikle güvenli kabul edilen nane çayı poşetleri, Diş Ağrısını kısa süreliğine hafifletebilen hafif uyuşturma özelliklerine sahiptir. Nane çayı poşetleri kullanın. Çoğu insan çay poşetlerini kullanmadan önce birkaç dakika dondurucuda soğutmayı tercih eder. Çay poşetini henüz sıcakken de uygulayabilir veya soğumasını bekleyebilirsiniz. Bu, zihninizi diş ağrınızdan uzaklaştırmaya yardımcı olabilecek hoş bir his yaratabilir. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorunuza bir başka cevap nane çayı poşeti kullanmaktır.

sarımsak

7. Sarımsağı deneyin.

Binlerce yıldır, sarımsak, tıbbi alanda faydaları oldukça fazla olduğundan kullanılmıştır. Potansiyel olarak zararlı bakterileri öldürmenin yanı sıra ağrı kesici olarak da işlev görebilir. Sarımsağı deneyin. Diş ağrısı için bir diş sarımsak ezerek yapışkan bir macun oluşturun ve bunu etkilenen bölgeye uygulayın. Alternatif olarak, bir diş taze sarımsağı çiğneyip ardından tükürebilirsiniz. Ağızda oluşturacağı kötü tat, diş ağrısından daha iyi olacaktır. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusuna en yaygın olarak verilebilecek cevap sarımsak kullanılmasıdır.

guava yaprağı

8. Guava yaprakları ile gargara yapın.

Sık sayılabilecek şekilde ağız ve diş ağrısı yaşıyorsanız evinizde mutlaka guava yaprağı bulundurun. Aktarlardan temin edebileceğiniz, Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen guava yaprakları, ayrıca ağrıyı azaltabilen ve ağız yaralarını sterilize edebilen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Taze guava yapraklarını çiğneyebilir veya ezilmiş yaprakları suda kaynatarak gargara yapabilirsiniz. Ülkemizde guava çayının Ne olduğu pek bilinmese de kullanılmaktadır. E ticaret sitelerinde temin edilebilir veya aktarlardan alınabilir. Guava yaprağı çiğnemek Diş Ağrısına İyi Gelir, diş ağrısı, diş iltihabı, diş eti problemleri ve diş eti iltihaplanması için kullanılmaktadır.

9. Karanfil yağı kullanın.

İnsanlık tarihi boyunca diş ağrısını tedavi etmek için kullanılan karanfil yağı iltihabı azaltabilir ve ağız ağrısını uyuşturabilir. Ayrıca ağız yaralarını sterilize edebilen doğal bir antiseptik olan öjenol içerir. Diş ağrısı veya diş hassasiyetini tedavi etmek için temiz bir pamuğa az miktarda yağ sürün ve etkilenen bölgeye sürün. Karanfil yağını birkaç damla su ile seyreltebilirsiniz. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusuna yaygın olarak verilen cevaplardan birisi karanfil yağı kullanılmasıdır.

10. Ev yapımı kekik gargarasını deneyin.

Kekik, güçlü antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Diş ağrısı semptomlarını hafifletmek için suya birkaç damla kekik esansiyel yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsiniz. Ayrıca kekik esansiyel yağını birkaç damla temiz suyla seyreltebilir ve bir pamuğa ekleyebilirsiniz. Ardından etkilenen bölgeye uygulayın.

Diş Ağrısı En Hızlı Nasıl Durdurulur?

Bazen reçetesiz satılan ilaçlar ve evde kullanılan ilaçlar diş ağrısını durdurmak için yeterli olmaz. Diş ağrısı için ne yapacağınızdan emin değilseniz, bir uzmanı ziyaret etme zamanı gelmiş demektir.

Diş ağrısı dayanamayacak kadar fazla olduğunda, acil diş muayenesi gereklidir. Ağrı şiddetliyse, diş hekiminizin acil bakım hattını kullanın. Aksi takdirde, mümkün olan en kısa sürede bir muayene planlayın, böylece ağrıdan kurtulabilir ve daha fazla komplikasyondan kaçınabilirsiniz.

Diş Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi?

Diş ağrıları kendi kendine geçebilecek gibi görünse de ağrının azalması, sorunun kendi kendine geçtiği anlamına gelmez. Diş ağrısını görmezden gelmenin bazı ciddi, uzun süreli sonuçları olabilir, bu nedenle diş ağrınız hakkında bir diş hekimine görünmek kısa ve uzun vadeli sağlığınız için önemlidir.

Kolonya veya Alkol Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Kolonya diş ağrısına iyi gelir mi? sorusu sıkça karşılaşılan sorulardandır. Eğer biraz alkol zihni rahatlatıyorsa veya duyuları köreltiyorsa, neden diş ağrısında kullanmıyorsunuz? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorunuza, alkol ya da kolonya kullanımı cevabını birilerinden duymuş olabilirsiniz. Kolonya mikropları kırar genel söyleminden hareketle diş ağrısına iyi geleceğini düşünüyor olabilirsiniz. Aslında pek çok insan tam da bu şekilde düşünür, diş etlerine uygulanan, ağızda çalkalanan ya da dümdüz aşağı çekilen güçlü bir likörün veya uygulanacak kolonyanın sizi diş ağrısından kurtulabileceğine dair ifadeler tam olarak amiyane tabir ile 'Koca Karı' ifadeleridir. Bu uygulamalar yarardan çok zarar verebilir. Diş ağrısını gidermek için dişe alkol veya kolonya bastırmak veya alkol kullanmak diş etlerinde de hasarlara neden olacaktır. Solayısı ile kolonya diş ağrısına iyi gelir mi sorusunun kesin yanıtı kesinlikle iyi gelmez olacaktır. Dişteki ağrı ancak mevcut sorun kesin olarak tedavi edilerek ortadan kaldırıldığında kaybolacaktır. Dolayısı ile Alkol ya da kolonya bastırmak Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusunun cevapları arasında yoktur.

Alkolün bakterilerle savaşma yeteneği vardır, ancak diş ağrısını neden olan bakterilere karşı yeterli değildir. Uzman hekimler alkolün ağızdaki bir enfeksiyonu temizleyebileceğini ancak lokal anestezik olarak herhangi bir değerinin olmadığını belirtmektedirler.

Diş Hekiminde Neler Beklenir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusuna cevaplarımızı sunduk. FK DENT Diş Kliniği olarak Diş Ağrısına acil olarak uygulanabilecek çözümleri sunmaya çalıştık. Ancak tekrar ifade etmeliyiz ki yukarıdaki tüm çözümler Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorunuza evde uygulayabileceğiniz ve ağrıyı azaltarak kısa süreli rahatlama sağlayacak yöntemlerdir. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusunun kesin ve en kalıcı cevabı en kısa sürede bir diş hekimine görünerek sunulacak tedavi seçeneklerini uygulamaktır. Diş ağrınızı tedavi etmek için bir diş hekimi önce tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve bir muayene yapacaktır. Ne zaman başladığı, nerede olduğu, ne kadar şiddetli olduğu, neyin daha kötü hissettirdiği ve neyin daha iyi hissettirdiği dahil olmak üzere diş ağrınız hakkında özel sorular soracaktır. Diş hekimi daha sonra diş etlerinizi, dişlerinizi ve diğer ilgili bölgeleri inceleyecektir. Sorunun kesin nedenini belirlemek için röntgen ve/veya başka testler gerekebilir.

Diş hekimi nedeni belirledikten sonra mevcut tedavi seçeneklerini özetleyecektir. Boşluklar için bir dolguya ihtiyacınız olabilir. Dişin siniri enfekte ise kanal tedavisi gerekebilir. Alan enfekte olmuşsa, diş hekimi bakterileri öldürmek için antibiyotik ilaç reçete edebilir. Diş kurtarılamayacak seviyede ise çakimi sağlanarak yerine sağlam dental implanlar uygulanabilir. Bazen diş hekimleri, iltihabı ve ağrıyı azaltmak için diğer tedavilerle birlikte soğuk lazerle fototerapi kullanır.

Sorunun ciddiyetine göre muayeneden hemen veya birkaç gün sonra tedavi olabilirsiniz. Diş hekiminiz, tedavi gün ve saatini beklerken rahatsızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olmak için, ağrı kesici ilaç reçete etmeyi seçebilir. Tedavi gün ve saatinin beklendiği süreç içerisinde yukarıda ifade edilen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Çözümlerini uygulayarak ağrınızı minimize edebilirsiniz.

Diş Ağrısı Başlamadan Önce Nasıl Önlenir?

Diş ağrısıyla baş etmenin en iyi yolu, ilk etapta ondan kaçınmaktır. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusunu hiç sorma ihtiyacı duymamanızı temenni ederiz. Dişlerinizi günde iki kez iyice fırçalayarak ve en az bir kez diş ipi kullanarak ağız sağlığı sorunları riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca şekerli veya yapışkan yiyecek ve içeceklerden kaçınarak sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazanmalısınız. Dişinizde kırılmaya neden olabilecek buz veya sert maddeleri çiğnememeye özen göstermelisiniz. Son olarak, düzenli diş temizliği ve kontrolleri planladığınızdan emin olun, böylece küçük diş sorunları, pahalı tedaviler gerektiren ağrılı sorunlara dönüşmeden önce tedavi olabilirsiniz. FK DENT Diş Kliniği olarak bursa Osmangazi Dikkaldırım bölgesinde bulunan kliniğimizle 15 yılı aşkın bir süredir ağız ve diş sağlığı problemlerine acil ve kalıcı tedavi bekleyen hastalarımıza son teknoloji ekipman ve alanında uzman hekimlerimizle tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Şunlara da Göz Atın:

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusuna Ne İyi Gelir?

Bursa En İyi Fissür Örtücü Uygulaması

Bursa En İyi Diş Beyazlatma

Bursa Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Dijital Gülüş Tasarımı

Diş Eti Kanaması Neden Olur

Gizlilik Politikası Çerez Politikası Copyright © 2022 FK DENT Tüm Hakları Saklıdır.