Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Diş eti kanaması çeşitli faktörler sonucunda ortaya çıkabilir. Bunun en temel sebebi diş eti yapısının bozulmasından kaynaklanır. Bursa Osmangazi Dikkaldırım FK DENT Diş Kliniği olarak yoğun bir şekilde karşılaştığımız vakalardan birirsi Diş Eti Kanaması vakalarıdır. Diş eti kanaması hangi durumlarda ortaya çıkıyor, birlikte inceleyelim.

 • Ağız ve diş bakımlı yanlış uygulanması halinde diş eti kanaması sıklıkla görülmektedir. diş etine yapılan deformasyon zamanla diş eti sağlığında olumsuz etkiler bırakırken, günlük hayatta diş eti kanaması ile karşılaşabilirsiniz. Düzenli ve doğru fırçalama ile Diş eti kanamasının önüne geçebilir ve daha sağlıklı diş ve diş etine sahip olabilirsiniz.

 • Kabuklu ve sert gıdalar diş ve diş eti yapısı için uygun olmadığından dolayı ağız içerisinde fiziksel zarar oluşturabilir ve bu da diş eti kanamasına neden olur. Fındık, fıstık, ceviz gibi sert gıdaları dişlerinizle kırmamalısınız.

 • Dişeti dokusunun veya bir şey etini dişle birleştiği dokularda görülen iltihaplanma diş eti kanamasına neden olur. Bu tarz durumlarda gerekli tedavi için mutlaka diş hekimine görünmelisiniz.

 • Ağız yapısına uymayan protez diş kullanımı diş eti kanamalarına sebep olduğu için ağız yapısına uygun protez seçilmelidir.

 • Gebelikte kullanılan hormon ilaçları ya da kan sulandırıcı ilaçlar diş etlerinde kanamaya ve ödem toplamaya neden olmaktadır.

 • Böbrek hastalıkları, diyabet ve karaciğer gibi dokuların zarar görmeye müsait olduğu durumlarda da diş eti kanaması gözlemlenmektedir. Bununla birlikte C ve K vitaminin eksik olduğu durumlarda diş eti sağlığını kaybettiği için tekrar diş eti kanaması görülebilir.

 • Sigara kullanan bireylerde içerdiği kimyasal bileşenlerin etkisi ile günlük fırçalama işlemi sağlamsa dahi diş etinin yapısını bozduğundan dolayı sigara da diş eti kanamasına neden olmaktadır.

Yukarıda belirtilen temel nedenler diş eti kanamasına neden olduğu gibi bununla beraber pek çok semptomda kendini gösterebilir. Bu semptomlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Diş etinde oluşan şişlik, kızarıklık,
 • Diş etinin çekilmesi ya da diş etinin ayrılması,
 • Diş etinde biriken gıda sonucunda tartar ve iltihap oluşması,
 • Ağız kokusu,
 • Diş hassasiyeti, çiğneme sırasında oluşan ağrı ve dişlerin zamanla gevşemesi,

Diş eti kanamasında ağız ve diş sağlığına dikkat edilmeli düzenli aralıklarla diş hekiminde kontrol ettirmelisiniz. Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniği olarak hastalarımızın tedavis sonrası takip işlemini ücretsiz olarak sağlıyoruz. Alınacak önlemler ile diş eti kanamasının önüne geçebilir daha ileriye gitmesi engellenebilir. Bu nedenle diş ve ağız hijyeni mutlaka önem vermelisiniz.

Diş Eti Kanamasının Tedavisi Nasıldır?

Diş eti kanamasının en yaygın sebebinin ağız hijyeninin kötü olmasını neden olduğunu belirtmiştik.Bu nedenle doğru ve düzenli ağız ve diş bakımı ile diş eti kanamasının önüne geçebilirsiniz. Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniği'nde diş eti kanamalarının tedavisi kısa prosedürlerle yapılmaktadır. Gebelikten veya kullandığınız hormon ilaçlarından dolayı diş etinde oluşan ödemi, tuzlu su ile gargara yaparak minimuma indirebilir, diş eti kanamasının önüne geçebilirsiniz.

Dengeli ve düzenli beslenme Diş sağlığında büyük rol oynamaktadır. Sert ve kabuklu yiyeceklerle diş ve diş etine zarar verebilir, ağız sağlığını bozabilirsiniz. Bu nedenle sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durmalı, ağız sağlığınız için fosfor, D, C, ve K vitamini, kalsiyum gibi gıdalar tüketmelisiniz. Böylelikle ağız ve diş sağlığınız bozulmayacak ve diş eti kanaması olmayacaktır.

Sigara ve alkol kullanımı ağız sağlığına zarar verirken diş eti kanaması sıklıkla görülmektedir. Bu sebeple alkol ve sigara kullanımını bitirmeli veya azaltmalı diş etlerinde oluşacak kuruluk ve iltihabın önüne geçmek için bol bol su tüketilmelidir.

Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniği olarak, kronik rahatsızlığı bulunan ve bu sebeple diş eti kanaması görülen hastalarda uzman bir diş hekiminin tavsiyesi üzerine gerekli kontroller sağlanmasını ve mutlaka her yıl ağız ve diş sağlığı için diş hekimine kontrole gidilmesini tavsiye ediyoruz.

Gizlilik Politikası Çerez Politikası Copyright © 2022 FK DENT Tüm Hakları Saklıdır.