Gece Plağı

Gece Plağı

Gece Plağı

Gece Plağı, sabah kalkığınızda yaşadığınız çene ve diş ağrılarına bir çözüm aracıdır. Ağrılı çenelerden veya şiddetli baş ağrılarından bugüne dek hiç şikâyet etmediyseniz, ancak son zamanlarda bu tür sorunlardan kurtulamıyorsanız, bruksizm adı verilen bir durumunuz olabilir. Bruksizm, dişlerinizi gıcırdattığınız veya sıktığınız bir durumdur. Uyanıkken yaptığınızı varsayalım, buna uyanık bruksizm denir, uyku bruksizmi ise uykusunda dişlerini sıkan veya gıcırdatan hastalar içindir. Bruksizmin ana nedenlerinden biri strestir. Dünya sağlık örgütü (WHO)ne göre, Covid-19 pandemisi insanların mali durumlarını zorlayarak daha fazla stres vakasına neden olmuştur. Sonuç olarak, diş gıcırdatma ve sıkma tüm dünya devletlerinde olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşıyor.

Bursa Osmangazi Dikkaldırım FK DENT Diş Kliniği olarak Ağız ve Diş Sağlığı alanında dünyada yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ederek vizyon ve misyonumuz istikametinde yeni tedavi seçeneklerinin ülkemize getirilmesi veya yeni tedavi seçenekleri üretilmesinde öncü diş kliniği olma yolundayız. İsrail ve Polonya'da yapılan bir araştırmaya göre, pandemi başladığından beri gündüz diş sıkma %17'den %32'ye yükselirken, gece diş sıkma %10'dan %36'ya çıkmıştır. Genellikle, bu gece olduğunda bilinçsizsinizdir; bu nedenle baş ağrısı gibi etkileri bruksizme işaret etmek zor olabilir. Ne yazık ki, bruksizmin bilinen bir tedavisi yoktur. Diş gıcırdatma ve gıcırdatmanın altında yatan nedenleri durdurmak zor olsa da bir gece plağı takarak bruksizmin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

plak 1

Gece Plağı Nedir?

Gece Plağı, sert veya yumuşak olabilen tutucu benzeri plastik bir parçadır. Isırma yüzeylerini kaplar ve dişlerin alt veya üst kısmına takılabilir. Hastalar farklı diş modellerine sahip olduklarından, rahatsızlık veya gereksiz yere hantal olma riski olmadan dişlerinize uyacak şekilde kalıplanarak her hasta için özel olarak bir gece plağı yapılır. Türkiye'nin en iyi diş kliniği olmaya aday FK DENT Diş Kliniği ortodonti, çocuk diş hekimliği, endodonti, zirkonyum diş kaplama, implant tedavisi, tam ve kısmi diş protezleri ve şeffaf plak tedavisinde olduğu gibi gece plağı alanında da kişiye özel tedavi çözümleri sunmaktadır. Gece Plağının birçok adı vardır; bu nedenle diş hekimlerinin ağız koruyucu, oklüzal koruyucu, ısırma ateli, diş koruyucu veya gece ısırma plakası hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, aynı şeyi ifade etmektedirler.

Doğru Gece Plağı Hangisidir?

İsim benzerliğine rağmen, spor ağız koruyucu ile diş gıcırdatma ve diş sıkmayı önlemek için tasarlanmış olan gece plağını birbirine karıştırmamalısınız. Bir spor ağız koruyucusu, yarardan çok zarar verir. Künt kuvvet travmalarından korumak amacıyla dişleri ve diş etlerini kaplar. Gece giyilirse, spor ağız koruyucusu takarken tükürük diş etlerine ulaşamayacağından uyurken bakterileri diş eti yüzeyinde tutar.

Tükürük, çürüklere neden olabilecek asitleri nötralize etmeye yardımcı olur ve gıda parçacıklarını yıkayarak plak oluşumunu önler. Bu nedenle, dişlerinize zarar vermemek için bir gece plağı ararken bir ağız hijyeni uzmanına danışmak en doğrusu olacaktır. Bazı gece koruyucuların, tükürüğün dişlerinize erişmesine izin vermek için deliklere sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Böylece bir diş hekimi, dişlerinizin durumuna göre size doğru tasarımı sağlayacaktır.

Gece plağı genellikle dişlerinize tam olarak takılır. Çünkü amacı yüzeyleri birbirine sürtünmekten korumaktır. Spor ağız koruyucuları yumuşak ve daha kalın kauçuksu bir malzemeden yapıldığından, ısırmanıza uyacak şekilde tasarlanmamıştır. Daha yumuşak malzemeden yapıldığından, beyin bunu yiyecek olarak yorumlayabilir ve uyurken çiğnemenize neden olur. Bu, kas rahatsızlığına neden olabilir. Geceleri spor bir ağızlık takmayı seçerseniz, ısırıklarınızın zamanla değişmesine neden olarak olumsuz sonuçlara yol açabilir.

plak3

Gece Plağı Türleri Nelerdir

Amerikan Uyku Derneği, gece plaklarını yapıldıkları malzemelere göre sınıflandırmaktadır:

Sert Gece Plakları

Bunlar akrilikten yapılmıştır ve şiddetli diş gıcırdatma ve sıkma vakalarını tedavi etmek için kullanılır. Kaslar gevşerken, alt çenenin kendini sağlıklı bir sentrik pozisyonda konumlandırması nedeniyle ısırma zamanla değişir. Sert gece plağındaki ısırık ayarı, kaslarınızın ve çenenizin gevşemesine yardımcı olacaktır. Sert gece plakları sert bir malzemeden yapıldığı için en dayanıklı olan tiptir.

Standart Gece Plakları

Eczanelerde, her çene yapısına kabaca uyan standart gece plakları bulunur; herhangi bir ağza uyacak şekilde önceden kalıplanmıştır. Ayrıca, daha iyi oturması için sıcak suda yumuşatılması gereken, 'kaynat ve ısır' gece plakları seçeneklerine de sahiptirler. Ne yazık ki, bu tür gece plaklarının uzun süreli kullanımı, dişlerinizin şekli için özel olarak yapılmadığından, ısırmanızın kaymasına neden olur.

Özel Yapım Gece Plakları

Özel Yapım Gece Plakları, dişlerinizin ölçüsü kullanılarak yapıldıkları için, kişiselleştirilmiş bir çözüm sunar. FK DENT Diş Kliniği Diş hekimlerimiz, sadece size özel bir gece plağı oluşturmak adına profesyonel malzeme ve teknikler kullanır. Bu nedenle Özel Yapım Gece Plakları kullanımı daha rahattır. Uygun bakım ve ayarlamalarla, bunlar birkaç yıl dayanacak kadar dayanıklı olabilmektedir.

Alt veya Üst Gece Plakları Arasında Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Plağı, dişlerin üst veya alt kısımlarına takılabileceğinden, diş gıcırdamasına karşı maksimum koruma için hangisinin sizin için en iyisi olduğunu merak edebilirsiniz. Bu kararı verirken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

Konfor

Rahatsız bir gece plağı, takmaktan çekineceğinizden, muhtemelen ağzınıza girmeyecektir; bu nedenle size fayda sağlamayacaktır. Geceyi ağzınızda bir gece plağı ile geçireceğinizi unutmayın; bu nedenle konfor listenizin başında olmalıdır. Gün içinde bilinçsizce dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, hacimsel olarak daha düşük bir plak kullanmalısınız. Daha az görünür ve büyük olasılıkla dikkat çekmek istemezsiniz. Bununla birlikte, bir üst gece plağı, genellikle daha rahatsız edici olabilir çünkü alt gece plağına nazaran daha büyük ve daha hacimlidir.

Diş Durumu

Dişlerinizin durumu, ideal gece plağına karar vermenize yardımcı olmalıdır. Diş ölçünüzden kişiye özel gece plağı yapıldığı için çok fazla diş eksikliği veya çarpıklığı olmayan seti tercih etmelisiniz. Bu şekilde daha iyi bir uyum elde edilebilir.

Gecelik Plağı Kullanmanın 5 Ana Faydası

Diş Hasarını Önler

Diş gıcırdatma, kontrol sizde olmadığında gerçekleştiğinden, ne kadar çok olursa, dişlerinizi o kadar fazla mine kaybına maruz bırakırsınız. Emaye erozyonu aşırı duyarlılığa neden olur. Sonuç olarak, ağzınız sıcak veya soğuk içeceklere ve yiyeceklere zar zor dayanabilir. Ek olarak, dişlerinizi koruyan emaye olmadan dişleriniz çürümeye daha yatkın hale gelir. Çürüme dişlerin sert minesinde devam ettiğinde enfeksiyon geliştirmeniz olasıdır.

Diş gıcırdatma ayrıca zayıf bir dişi kırarak ve dolguları aşındırarak hasara neden olur. Dişlerin yüzeyi çiğneme ve ısırma ile ilişkili basıncı kaldırabilir, ancak diş sıkma ve gıcırdatma nedeniyle oluşan ek basınç sürdürülebilir değildir. Sonuç olarak, diş kırılır veya çatlar. Diş kırılmasıyla gelen dayanılmaz ağrıların yanı sıra tedavi için diş hekimlerine gitmeniz gerekecektir. Bazen diş hekimi dolgu yapabilir, ancak kron, kanal tedavisi veya diş kaybı gibi daha maliyetli tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Diş kayıpları köprüler veya implantlar ile düzeltilebilir.

Çene Eklem Bozukluğunu Önler

Çene eklemi çeneyi ve kafatasını birbirine bağlar ve çiğnemek için kullandığınız kasları etkiler. Uykunuzda dişlerinizi sıkarken çene eklemine baskı uygularsınız ve bu da hiza bozukluğuna neden olabilir. Yanlış hizalandığında, çene disfonksiyonu geliştirirsiniz. Bozukluk çiğnemede zorluğa, kulağınızda ve çevresinde ağrıya ve hatta baş ağrısına neden olur. Ayrıca onarılamaz ve diskin yer değiştirmesine neden olabilecek eklem diskine de zarar verebilirsiniz. Bu, çenenizin beklenmedik bir şekilde açılıp kapanmasına neden olabilir ve bu da acil servise gitmeye neden olabilir. Gece Plağı takmak, kaslarda neden olabileceğiniz herhangi bir gerilimi azalttığı için rahatsızlığın gelişmesini engeller.

plak2

Kronik Baş Ağrılarını Önler

Çene disfonksiyonu kendini migren yoluyla gösterdiğinden, kronik boyun ağrıları ve baş ağrıları genellikle olası bruksizmin ilk belirtileridir. Boyun, omuz, ağız ve çenedeki gergin kaslar baş ağrısına neden olur. Bununla birlikte, kendinizi bruksizm hastası olarak teşhis etmek için acele etmeden önce, baş ağrılarının gerçekten de diş gıcırdatma ve sıkma nedeniyle olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu tespit edebilmek adına izleyebileceğiniz bir yol dişlerin yüzeyine bakmaktır; dişleriniz sivri olması gerekirken düzleşmişlerse, büyük olasılıkla uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsunuzdur. Başka bir yol, diş sıkma nedeniyle meydana gelebilecek bir diş eti ve kemik durgunluğu aramaktır. Özel yapım gece plağı, baş ağrılarını ortadan kaldırır çünkü artık kasları germek zorunda kalmazsınız.

Gece Plağı Fiyatları

Gece plağı fiyatları değişiklik arz edebilir. Her bedene uygun gece plakları 2022 yılı için 100TL ila 150TL arasında değişmektedir. Ancak rahatsız olacağı için önerilmez. Sizin için özel olarak yapılmış bir gece plağı 350 TL ile 600 TL arasında fiyatlara sahiptir. Bu fiyatlar kısmen yüksek görünebilir. Ancak, miktar sizi bir gece plağı almaktan alıkoymamalıdır. Bir gece plağının maliyetini restoratif diş hekimliği maliyetiyle karşılaştırdığınızda, ilki- üç kat daha ucuzdur. Dişleriniz aşındığında ve kırıldığında, diş problemleriniz için tek çıkış yolu restoratif diş hekimliği olacaktır. İmplantlarla değiştirilebilen dolgular, kuronlar, diş kayıpları ve ısırıklarınızı sabitlemek maliyetlidir.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Size bruksizm teşhisi koyabilecek bir uzmanı ziyaret etmedikçe, baş ağrısı, diş hassasiyeti veya Çene eklem rahatsızlığının uykunuzda diş gıcırdatma ve sıkma nedeniyle olup olmadığını bilmek zordur. Türkiye'nin En İyi Diş Kliniği olmaya aday Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniği, alanında Uzman En İyi Diş Hekimleri ile tüm ağız ve diş sağlığı problemlerinize olduğu gibi gece ğlağı alanında da hızlı etkili ve kalıcı tedavi seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır. Diş hekimlerimiz özel yapım gece plaklarını tavsiye etmektedirler.

FK DENT Diş Kliniği genel, restoratif, ortodonti ve estetik dahil olmak üzere çok çeşitli diş hekimliği hizmetleri sunmaktadır. Ekibimiz, bir gece plağına ihtiyacınız olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunacak ve olabilecek tüm diş sorunlarınızı makul bir ücret karşılığında tedavi edecektir. Randevunuzu planlamak için bugün bize ulaşın.

Gizlilik Politikası Çerez Politikası Copyright © 2022 FK DENT Tüm Hakları Saklıdır.