Kırık Diş Tedavisi

Kırık Diş Tedavisi

Kırık Diş Tedavisi

Kırık Diş Tedavisi yalnızca dişlerimizin onarımını sağlamakla kalmayıp kaybolan öz güvenin de yeniden kazanılması adına oldukça önemlidir. Türkiye'nin En İyi Diş Kliniği olmaya aday Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniği olarak bugüne dek yüzlerce hastamızın kırık diş tedavisini yaparak manevi anlamda da destek olmuş olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Dişlerimizi günlük olarak yemek yemek, gülümsemek ve başkalarıyla iletişim kurmak için kullanırız. Dişler, yumuşak ve sert yiyecekleri çiğnememizi sağlar, ifade için yüz yapısı sağlar ve başkalarıyla iletişim kurmak için kelimeler oluşturmamızı sağlar. Dişler hasar gördüğünde veya kırıldığında, güven seviyemiz ve iyi olma duygumuz gibi tüm bu işlevler etkilenir.

Dişler aşınma, sportif bir darbe, sert bir nesneyi ısırma, kaza, saldırı, diş boşluğu veya diş çürümesi ve ağız enfeksiyonu nedeniyle çatlayabilir veya kırılabilir. Bu durumda Kırık Diş Tedavisi gereklidir. Dişlerin kırılmasının nedenleri çoktur ve diş restorasyonu veya çekimi için hasarın boyutunu yalnızca bir diş hekimi değerlendirebilir. Çoğu durumda, diş hekimleri mevcut diş yapısını korumaya çalışır.

Dişleri kırık olan bireylerin hemen randevu için diş hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Bursa Dikkaldırım FK DENT Diş Kliniği olarak 7 gün 24 saat ulaşılabilir olarak acil kırık diş tedavisi için yanınızdayız. Durum şiddetli olduğunda, acil diş bakımı aranmalıdır. Ara dönemde ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılabilir ve yüzün diş ağrısının olduğu tarafına kompres uygulanabilir.

kırık diş 1

Dişin herhangi bir parçası veya diş restorasyonu kırılmışsa, kırılan kısım tutulmalı ve randevuda diş hekimine verilmelidir. Diş hekimi, Kırık Diş Tedavisi ile kırılan dişin tipine bağlı olarak kompozit beyaz dolgu, inley, onley veya kuron ile dişi restore edebilir.

Enfeksiyonun mevcut olduğu durumlarda enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kanal tedavisi gerekebilir. Şiddetli enfeksiyon ve diş hasarı vakalarında diş çekimi gerekebilir ancak diş hekimleri mevcut dişi mümkün olan en iyi şekilde korumayı amaçlar.

Kırık Dişin Acil Tedavisi Nasıl Yapılır

Kırık veya yontulmuş bir diş kliniklerin acil olarak en çok müdahale ve tedavi ettikleri vakalardandır. Kırık bir dişiniz varsa, daha fazla hasarı önlemek için hemen bir acil diş hekimine gitmelisiniz. Bursa Osmangazi Dikkaldırım FK DENT Diş Kliniği olarak alanında En İyi olan Diş Hekimlerimizle günün her saatinde kırık dişlere müdahale ve tedavi ediyoruz.

Kırık Diş Acil Tedavisi için, bir dişin kırılması durumunda, kırılan parçayı tekrar diş etine yerleştirmeye çalışmamalısınız. Bunun yerine temiz bir kaba koyun ve acil diş hekiminizi görene kadar parçanın tükürük veya sütle kaplı olduğundan emin olun. Parça dişinizi onarmak için kullanılabilir.

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Olur

Ön dişlerinden birinin kenarını kırmış olabilirsiniz. Kırık Diş Tedavisi işleminde, bu durumda, tipik olarak düzensiz kenarı düzeltir ve dişinizin eksik kısmını kompozit yapıştırma ile değiştiririz.

Bir azı dişi kırılırsa, çiğneme yüzeyinin bir bölümü kırılmış olabilir. Bu durumda eksik olan kısmı kuron veya dolgu ile değiştiriyoruz. Bazen bir kırılma, sinir ve kan damarlarından oluşan bir ağı barındıran diş özüne zarar verebilir. Bu durumda hasarlı pulpayı çıkarmak ve enfeksiyonu önlemek için kanal tedavisi gerekebilir. Bu durumdaki Kırık Diş Tedavisi işleminde Pulpa çıkarıldıktan sonra boşluğu dolduruyor ve dişi korumak için bir kuron veya dolgu ile kapatıyoruz.

Kırık dişiniz varsa acil randevu almak için lütfen hemen iletişim hattımızı kullanarak bilgi alın.

Kırık Diş İçin Diş Yapıştırma İşlemi

Diş veya Kompozit yapıştırma, dişlerle ilgili kozmetik diş sorunlarını gidermenin hızlı, invazif olmayan bir yoludur. Dişin sadece küçük bir kısmı kırılmış veya yontulmuşsa, Kırık Diş Tedavisi işlemi ile diş hekimi hasarı kompozit dolgu ile onarabilir. Hasar ön dişinizdeyse veya gülümsediğinizde hasar görülebiliyorsa, diş hekimi hasarı gidermek için potansiyel olarak dental diş yapıştırma adı verilen bir prosedür kullanabilir. Diş yapıştırma, dişteki küçük talaşları, çatlakları ve boşlukları düzeltmek için diş renginde bir kompozit malzeme veya reçine kullanır. Tedavi genellikle diş hekiminde tek bir randevuda tamamlanabilir.

Diş Yapıştırma, genellikle dişte herhangi bir uyuşturma gerektirmeyen basit bir diş prosedürüdür. Kırık Diş veya hasarlı bir dişi onarmak veya yapıştırmak için, diş hekimi önce diş yüzeyini pürüzlendirmek için bir jel ile aşındırır, bu kompozit reçinenin diş yapısına yapışmasına veya yapışmasına yardımcı olur. Diş hekimi daha sonra dişe bir yapıştırıcı ve ardından bir kompozit reçine uygulayacaktır. Kompozit reçine daha sonra diş hekimi tarafından doğal bir diş gibi görünmesi için şekillendirilecektir. Prosedür nispeten hızlıdır ve genellikle bir randevuda tamamlanabilir.

Dişiniz kırılmışsa, çatlamışsa veya dişinizde yapıştırma işlemi sizin için doğru çözüm olabilir. Bursa Osmangazi Dikkaldırım FK DENT DİŞ Kliniğimizdeki prosedür, 30 yılı aşkın deneyime sahip bir uzman tarafından gerçekleştirilir ve size görsel olarak hoş bir sonuç vermesi garanti edilir.

Bursa En İyi Diş hekimlerimiz ve uzmanlarımız, acil diş bakımı sağlama konusunda oldukça deneyimlidir. Kırık dişin hemen kompozit yapıştırma ile tedavisi yapılabildiği durumlarda aynı gün tam tedavi bekleyebilirsiniz. Daha karmaşık durumlarda, diş hekimlerimiz ve uzmanlarımız kliniğimize ilk ziyaretiniz sırasında ağrı yönetimine odaklanabilir ve tedavinizi tamamlamak için bir takip randevusu planlayabilir.

kırık diş 2

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Kırık Diş Ağrısını Azaltmak için geçici ev ilaçları, bir diş hekimi görene kadar biraz ağrı kesici sağlayabilir:

*Advil (ibuprofen) veya Tylenol (asetaminofen) gibi bir OTC ağrı kesici ilacı kullanın. Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilen aspirinden kaçının. Kanal tedavisine ihtiyacınız varsa bu bir sorun olabilir.

*Yemekten sonra diş ipi. Kırık diş ve komşuları arasındaki yiyecek parçacıklarını ve plakları çıkarın. Plak, dişleri kaplayan ve bakteri içeren yapışkan filmdir. Etkilenen dişin etrafını çok derine sokmamaya dikkat edin.

*Karanfil yağı (öjenol) kullanın. Karanfil yağını çoğu sağlıklı gıda mağazasında bulabilirsiniz. Yüzyılı aşkın süredir diş hekimliğinde kullanılan doğal bir anesteziktir. Küçük bir parça pamuğu yağa batırın, ardından fazlalığı gidermek için pamuğu bir kağıt mendil üzerine kurulayın. Pamuğu ağrıyan dişin üzerinde 10 saniye tutun. Yağı yutmaktan kaçının.

*OTC diş anesteziğini deneyin. Orajel'i (benzokain) kırık bir dişin üzerine koyabilir veya Anbesol'ü (lidokain) deneyebilirsiniz. Bunlar çoğu eczanede mevcuttur.


Başınız yüksekte uyuyun. Açıkta kalan sinirin iltihaplanması şiddetli, zonklayan ağrıya neden olabilir. Bu genellikle en çok rahatsızlığa neden olan şeydir. Başınızı yüksekte tutmak baskının bir kısmını hafifletebilir. Günde iki ila üç kez ılık tuzlu su ile durulayın. Tuzlu su, bakterileri enfekte olmuş bölgeden uzaklaştırmak için antiseptik olarak çalışır.

Kırık Bir Diş İçin Diş Kaplamaları

Ön dişlerinizden biri kırılmış veya yontulmuşsa, Kırık Diş Tedavisi kapsamında diş kaplaması hasarlı dişin tekrar bütün ve eksiksiz görünmesini sağlayabilir. Bir diş kaplama iki tipte gelir- dişin ön yüzeyini kaplayan diş renginde porselen malzemeden ince bir kabuk olan porselen kaplama veya tüm ön yüzeyini kaplayan reçine malzemeden yapılmış bir kompozit kaplama.

Porselen kaplamalar, Kırık Diş Tedavi işleminde dişlerin görünümünü iyileştirmek için kullanılan çok yaygın bir kozmetik diş prosedürüdür. Diş hekimi önce Diş yüzeyinden yaklaşık 0,3 ila 1,2 mm diş minesi alır. Daha sonra diş yüzeyinin bir ölçüsünü alınır ve ölçüler, porselen kaplamayı yapmak için diş ölçüsünü kullanacak olan bir diş laboratuarına gönderilir. Porselen kaplama hazır olduğunda diş hekimi porselen kaplamayı diş yüzeyine yerleştirecek ve özel bir siman ile yapıştıracaktır.

Kompozit Kaplamalar daha az invaziv bir işlemdir ve bazı durumlarda porselen kaplamalar yerine kullanılabilir. Kompozit Kaplamalar, Kırık Diş Tedavisi işleminde istenen şekli elde etmek için şekillendirilen ve daha sonra diş yüzeyine sertleştirilen bir kompozit reçine malzemesi kullanılarak yapılır. Kompozit reçine, dişe uygulanan ve diş hekimi tarafından kırık dişi düzeltmek için şekillendirilen (macun gibi) macun benzeri bir maddedir. İstenen şekil elde edildikten sonra diş hekimi, işlemi tamamlamak için reçineyi özel bir ışık ve ardından bir cila ile sertleştirir. Kompozit kaplamalar çok gelişmiştir ve komşu dişlerin rengine tam olarak uyum sağlayarak hastalar için güzel doğal sonuçlar sağlar.

Dişiniz ciddi şekilde hasar gördüyse ve diğer tedaviler uzun süreli sonuçlar vaat etmiyorsa, kaplama önerebiliriz. Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniğimiz gerektiğinde acil aynı gün tedavi sağlayacak şekilde donatılmıştır.

CEREC kaplamalar

FK DENT Diş Kliniğimizde 3D CEREC sistemi ile seramik kaplamanızı tek bir randevuda tasarlayabilir, hazırlayabilir ve yapıştırabiliriz.

Kompozit kaplamalar

Kırık Diş Tedavisi işlemi için katmanlar halinde oluşturulan kompozit kaplamalar, güzel gülümsemenizi doğal bir görünümle geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Şunlara da Göz Atın:

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Gece Plağı Nedir

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Diş Apsesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Bursa Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Bursa Diş Beyazlatma Fiyatları

Bursa Tam ve Kısmi Diş Protezleri Fiyatları

Gizlilik Politikası Çerez Politikası Copyright © 2022 FK DENT Tüm Hakları Saklıdır.