Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

  • Anasayfa
  • Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Bazılarımız yemekten sonra dişlerimizi fırçalasak da kısa bir süre sonrasından itibaren ağız kokumuzdan rahatsız oluruz. Diş fırçalamalar, ağız spreyleri ve daha birçok farklı uygulamaya rağmen ağız kokusu giderilemiyorsa bunun altında faklı sebepler yatıyor olabilir. Peki, ağız kokusuna sebep olan faktörler nelerdir? Ağız kokusuna ne iyi gelir? Ağız kokusuna kesin çözüm var mıdır? Evde yapılacak uygulamalarla ağız kokusu kalıcı olarak giderilebilir mi? Tüm uygulamalara rağmen ağız kokusu giderilemediği durumlarda Diş Klinikleri ve diş hekimleri tarafından bu soruna çözüm bulunabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını irdeleyeceğiz. Bursa Osmangazi Dikkaldırım'da bulunan FK DENT Diş kliniğimizde ağız kokusu problemi yaşayan yüzlerce hastamızın sorununu çözmüş olmaktan gurur duyuyoruz.

Ağız kokusu ile ilgili samimi olduğunuz ve güvendiğiniz birinden size dürüst bir fikir vermesini isteyebilirsiniz. Kendi ağız kokunuzdan kendiniz rahatsız olmaya başladı iseniz bu soruna bir çözüm bulmanın vakti gelmiş demektir. Ciddi seviyede ağız kokusu problemi yaşıyorsanız endişelenmeyin. Ağız kokusunu ortadan kaldırabilecek birçok ev ve klinik uygulaması vardır. Bazılarına daha yakından bakalım.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu tipik olarak bakterilerin her zaman mevcut olduğu ağızdan kaynaklanır. Yemek yediğinizde, dişlerinize yiyecek parçaları takılır. Bakteriler bu yiyecek parçaları üzerinde büyür ve kötü kokulu kükürt bileşikleri açığa çıkarır. Ağız kokusunun en yaygın nedeni kötü diş hijyenidir. Sık fırçalamaz ve diş ipi kullanmazsanız, ağzınızdaki bakteriler büyümeye devam eder ve dişlerinizde plak olarak bilinen ince bir bakteri tabakası oluşur. Plak günde en az iki kez fırçalanmadığında kötü bir koku üretir ve başka bir kokulu süreçle birlikte diş çürümesine yol açar.

Tüm yiyecekler dişlerinize yapışır, ancak soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler daha sık ağız kokusuna neden olur. Bu gıdaların sindirimi, kan dolaşımınıza kükürt bileşikleri bırakır. Kan ciğerlerinize ulaştığında, nefesinizi etkiler.

Ağız kokusu vakalarının yüzde 90'ından fazlası ağızdan kaynaklansa da bazen sorunun kaynağı vücudun başka bir yerinden gelir. Kötü tat veren sıvının kısmi yetersizliğine yol açan asit geri akışının bir sonucu olabilir. Diğer olası nedenler arasında enfeksiyonlar, diyabet komplikasyonları ve böbrek yetmezliği bulunur. Zayıflamak için Keto diyeti gibi yeni bir diyete başlamak da belirli bir nefes kokusuna neden olabilir.

Ağız Kokusu Probleminiz Olduğunu Hangi Durumlar Ortaya Koyar?

Ağız kokusu olup olmadığını nasıl anlayacağınız genellikle basittir. Çevremizdeki diğer insanlar, kişinin ağız kokusu olduğunu o kişiden önce fark edebilir, bu nedenle başka bir kişi ona ağız kokusundan bahsedebilir veya normalden daha uzak bir kişisel mesafe koyarak konuşabilir. Ağız kokusunun en belirgin işareti veya semptomu, ağızdan gelen hoş olmayan bir kokuyu fark etmektir.

Ağız kokusunun diğer belirti ve semptomları şunları içerir:

Ağızda hoş olmayan ekşi tat veya tat değişiklikleri,

Ağız kuruluğu ve

Dil üzerinde bir genellikle beyaz bir katmanın oluşması.

Ağız Kokusu İçin Evde Neler Yapılabilir? Ne İyi Gelir?

hijyen

1. İyi Bir Diş Hijyeni

Araştırmalara göre, kötü ağız hijyeni ağız kokusunun en yaygın nedenidir. Plak oluşumunu önlemek, sağlıklı bir ağzı korumanın anahtarıdır. Dişlerinizi günde en az iki kez (sabah ve gece) iki dakika süreyle florürlü diş macunu kullanarak fırçalamalısınız.

Bazı insanlar çürümeyi ve ağız kokusunu önlemek için her yemekten sonra fırçalamanın gerekli olduğunu düşünür. Dişlerinize yapışan yiyecek parçalarında bakteri üremesini önlemek için günde en az bir kez diş ipi kullanın.

Bakteriler ayrıca dil üzerinde birikerek kötü bir kokuya neden olabilir. Dil kazıma olarak bilinen bir uygulama, bu ince film tabakasını çıkarmanıza yardımcı olabilir. Diş fırçanızı veya özel bir dil kazıyıcı kullanarak dilinizi günde en az bir kez fırçalayın veya kazıyın. Diş fırçalamak ve dil kazıma işlemi ağız kokusuna iyi gelir.

maydanoz

2. Maydanoz Tüketin

Maydanoz ağız kokusu için popüler bir halk ilacıdır. Taze kokusu ve yüksek klorofil içeriği, koku giderici bir etkiye sahip olduğundan ağız kokusuna iyi gelir. Çalışmalar maydanozun kötü kükürt bileşikleri ile etkili bir şekilde savaşabileceğini göstermiştir.

Maydanozu ağız kokusu için kullanmak için her yemekten sonra taze yaprakları çiğneyin veya buradan bir maydanoz diyet takviyesi alın.

ananas suyu

3. Ananas Suyu Tüketin

Birçok insan ananas suyunun ağız kokusu için en hızlı ve en etkili tedavi olduğuna inanır. Bu teoriyi destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt olmasa da, anekdot raporları bunun işe yaradığını gösteriyor.

Her yemekten sonra bir bardak organik ananas suyu için veya bir ananas dilimini 1-2 dakika çiğneyin. Daha sonra meyve ve meyve suyundaki şekerlerden kurtulmak için ağzınızı çalkalamayı unutmamak da önemlidir.

su

4. Bol Bol Su Tüketin

Araştırmalar, ağız kuruluğunun sıklıkla ağız kokusuna neden olduğunu gösteriyor. Tükürük ağzınızı temiz tutmada çok önemli bir rol oynar. Onsuz, bakteriler gelişir. Uyurken ağzınız doğal olarak kurur, bu nedenle sabahları nefes genellikle daha kötü kokar.

Vücudunuzu nemli tutarak ağız kuruluğunu önleyin. Gün boyunca su içmek (kafeinli veya şekerli içecekler hariç) tükürük üretimini teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Günde en az sekiz bardak su hedefleyin.

yogurt

5.Gün İçerisinde Yoğurt Yiyin

Yoğurt, lactobacillus adı verilen sağlıklı bakterileri içerir. Bu sağlıklı bakteriler, bağırsaklarınız gibi vücudunuzun çeşitli bölgelerindeki kötü bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, yoğurdun ağız kokusunu azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Altı hafta yoğurt yedikten sonra yapılan bir çalışmada, katılımcıların yüzde 80'inde ağız kokusunda azalma görülmüştür. Yoğurttaki probiyotikler ağız kokusunun şiddetini azaltmada etkilidir. Düzenli olarak yoğurt tüketmek ağız kokusuna iyi gelir. Ağız kokusuyla savaşmak için günde en az bir porsiyon sade, yağsız yoğurt yiyerek ağız kokusunu giderebilirsiniz.

süt

6. Düzenli Olarak Süt İçin

Süt, ağız kokusu için iyi bilinen bir tedavidir. Araştırmalar, sarımsak yedikten sonra süt içmenin "sarımsak" kokusunu önemli ölçüde iyileştirebileceğini gösteriyor. Bu yöntemi kullanmak için, sarımsak ve soğan gibi güçlü kokulu yiyecekler içeren bir yemek sırasında veya sonrasında bir bardak az yağlı veya tam yağlı süt için. Tabi yoğun sarımsak ve soğan içeren yiyecekler tüketmemek kokunun gelişmesini engellemek adına yapılması gereken bir uygulamadır.

rezene

7. Rezene veya Anason Tohumları Çiğneyin ve Yiyin

Eski zamanlardan beri rezene ve anason tohumları nefesi tazelemek için kullanılmıştır. Hindistan'ın bazı bölgelerinde, kavrulmuş rezene tohumları hala yemekten sonra nefesi temizlemek için "mukhwas" veya ağız spreyi olarak kullanılmaktadır. Tatlı bir tada sahiptirler ve nefese taze bir koku veren aromatik esansiyel yağlar içerirler. Rezene ve anason tohumları sade, kavrulmuş veya şekerle kaplanmış olarak yenebilir. Ağız kokusuna iyi gelir.

portakal

8. Portakal Tüketin

Portakallar ağızda sadece sağlıklı bir tat bırakmakla kalmaz, aynı zamanda diş hijyenini de destekler. Birçok insan kötü kokulu bakterileri uzaklaştırmak için yeterli tükürük üretmediği için ağız kokusuna sahiptir. Araştırmalar, C vitamininin tükürük üretimini artırmaya yardımcı olduğunu ve bu da ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Portakallar bu vitaminler açısından zengindir. Düzenli olarak portakal tüketmek ağız kokusuna iyi gelir.

çinko

9. Çinko İçerikli Solüsyon Kullanın

Bazı gargaralarda ve sakızlarda bulunan bir bileşen olan çinko tuzları, ağız kokusunu önleyebilir. Çinko, nefesinizdeki sülfürlü bileşiklerin sayısını azaltmak için çalışır. Araştırmalar, ağzı çinko içeren bir solüsyonla düzenli olarak çalkalamanın en az 6 ay boyunca ağız kokusunu azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir.

Ağız kuruluğu olan kişiler için tasarlanmış çinko sakızı deneyin. Ayrıca yerel eczanenizde çinko diyet takviyeleri bulabilirsiniz.

yeşil çay

10. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay ağız kokusu için evde uygulanabilecek etkili bir çaredir. Araştırmalar, yeşil çayın nefesi geçici olarak tazeleyebilen dezenfektan ve koku giderici özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Nane çayı da benzer etkilere sahiptir, bu nedenle bir fincan yeşil nane çayı ideal bir nefes tazeleyici olabilir.

Yatmadan önce iki fincan çayı demleyin ve gece boyunca buzdolabında bekletin. Soğuk çayınızı bir su şişesine dökün ve işe başlayın. Nane içerikli yeşil çayınızı gün boyunca yavaşça yudumlayın.

elma

11. Elma Tüketin

Bir çalışma, çiğ elmaların sarımsak kokusuna karşı güçlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Elmalardaki bazı doğal bileşikler, sarımsaktaki kötü kokulu bileşikleri nötralize eder. Bu, özellikle ağız kokusunu gidermek yerine kan dolaşımındaki bileşikleri nötralize ettiği için, sarımsaklı yiyecek tüketen insanların ağız kokularını gidermek için iyi gelir.

kabartma

12. Kabartma Tozu Gargarası Yapın

Araştırmalar, sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozunun ağızdaki bakterileri etkili bir şekilde öldürebildiğini göstermiştir. Araştırmalar, yüksek konsantrasyonlarda kabartma tozu içeren diş macunlarının ağız kokusunu etkili bir şekilde iyi geldiğini gösteriyor.

Karbonatlı gargara yapmak için 1 bardak ılık suya 2 çay kaşığı karbonat ekleyin. Gargarayı tükürmeden önce en az 30 saniye ağzınızda çalkalayın.

sirke

13. Sirke ile Gargara Yapın

Sirke, asetik asit adı verilen doğal bir asit içerir. Bakteriler asidik ortamlarda büyümeyi sevmezler, bu nedenle sirkeli gargara bakteri üremesini azaltabilir. 1 bardak suya 2 yemek kaşığı beyaz veya elma sirkesi ekleyin. Tükürmeden önce en az 30 saniye gargara yapın.

Ağız Kokusu için Ne Zaman Doktora Görünmeli

Çoğu kötü nefes ağızdan kaynaklanır ve iyileştirilmiş diş hijyeni ile tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda ağız kokusu diyabetik ketoasidoz, böbrek yetmezliği veya enfeksiyon gibi daha ciddi bir durumun işaretidir.

Ağız kokunuz evde tedavi ile düzelmiyorsa, doktorunuza veya diş hekiminize danışın.

Yiyecekler gibi basit nedenlerden kaynaklanan ağız kokusu, tıbbi durumlar, enfeksiyonlar veya ilaç yan etkileri nedeniyle oluşan ve doğal olmayan ağız kokularından daha kolay maskelenebilir veya ortadan kaldırılabilir.

diş kliniği

Ağız Kokusuna Kesin Çözüm Var mıdır?

Yukarıda ifade edilen dahili hastalıklardan kaynaklı bir ağız kokunuzun olmadığı ortaya konduğunda evde yapabileceğiniz düzenli uygulamalar sayesinde ağız kokunuza kesin çözüm bulabilirsiniz. Ancak dahili rahatsızlık mevcudiyetinde evde yapılacak uygulamalar kesin çözüm olmayacaktır. Bu durumda ilgili rahatsızlığınızın tedavisi ile eş zamanlı olarak FK DENT Diş Kliniğimizin etkili ağız kokusu tedavi yöntemlerini deneyerek ağı kokusu problemine bir son verebilirsiniz.

FK DENT Diş Kliniği olarak dahili problemler veya ağız hijyeni kaynaklı promlemler nedeni ile oluşan ağız kokusunun giderilmesi konusunda, fizyopatolojik araştırmalarımızla ağız kokusunun teşhisi ve tedavisi konusunda özel özveriyle çalışıyor ve tıp merkezlerine yardımcı oluyoruz. Her yıl bize gelen ulusal ve uluslararası binlerce daha karmaşık vakaya klinik konsültasyonlar yürütüyoruz.

Elektronik Burun ve biosniffing'i içeren ağız kokusu moleküler teşhisi için uluslararası düzeyde en gelişmiş biyomedikal teknoloji ile donatılmış uzman yaklaşımımız, başarı oranı %97'yi aşan farklı Avrupa üniversiteleri tarafından geliştirilen ve onaylanan tıbbi protokollere dayanmaktadır.

FK DENT Diş kliniği kurucusu Dr. Dt. Fatih Kaya ülkemizde ve Bursa'da ağız kokusu alanında özel konsültasyonları yönetmektedir.

Şunlara da Göz Atın:

*Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

*Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

*Bursa Diş Taşı Temizliği

*Bursa Diş Beyazlatma Fiyatları

Gizlilik Politikası Çerez Politikası Copyright © 2022 FK DENT Tüm Hakları Saklıdır.